Maaseutuasumisen kehittämisessä törmätään usein rahoituksen pullonkauloihin: nykyiset rahoitusinstrumentit eivät usein ole asuntorakentamiseen sopivia. Samaan aikaan suomalaiset haaveilevat maaseudulle muutosta ja työvoiman tarve kasvaa mm. massiivisten datakeskus- ja biokaasulaitoshankkeiden vuoksi. Voisiko valtiontakauksella olla ratkaiseva rooli? Mitä uusia ideoita asuntorahoitukseen löytyy?

Tässä tilaisuudessa pureudumme aiheeseen monesta näkökulmasta. Mukana ovat asiantuntijat paikallisista rahoituslaitoksista, EU-rahoituksen parista ja Kuntaliitosta. Päivän aikana tarkastelemme myös osallistavan budjetoinnin esimerkkejä aluekehityksessä.

Ohjelmassa:

  • Ajankohtaisia asiantuntijapuheenvuoroja, mm. Joni Rauhansalon katsaus EU:n rahoitusinstrumentteihin
  • Paneelikeskustelu asuntorahoituksen mahdollisuuksista
  • Strategiapajan case-esimerkkejä osallistavasta budjetoinnista; mm. Miten Tohmajärvi korvamerkitsee valtuutettujen kehittämisrahan ja mitä etua se on tuonut?

Aikataulu:

  • 9:00 – 9:30 Tervetulokahvit
  • 9:30 – 9:45 Avauspuheenvuoro, Reetta Nummelin: Maaseutuasumisen kehittämisen tilannekuva ja tavoitteet.
  • 9:45 – 10:45 Asiantuntijoiden alustuspuheenvuorot, mm. Joni Rauhansalo: EU:n rahoitusinstrumentit
  • 11:00 – 12:00 Paneelikeskustelu
  • 12:00 – 13:00 Lounas
  • 13:00 – 14:15 Osallistavan budjetoinnin esimerkit, Strategiapaja: Tohmajärvi ja Joensuu.

Tavoite: Jakaa tietoa, keskustella ja koostaa alueen toimijoiden parhaat ideat maaseutuasumisen asuntorahoituksen kehittämiseksi.

📌 Merkitse päivä 23.1.2026 kalenteriisi ja viesti emmi.rahikka@nihak.fi, jos osallistut paikan päälle, tilaamme sinulle tarjoilut. Olet myös tervetullut mukaan teams-linkin kautta: 

Liity kokoukseen nyt
Kokoustunnus: 392 933 567 674 22
Tunnuskoodi: 5qL3MA7a

Ota yhteyttä emmi.rahikka@nihak.fi lisätietoja varten.

Tervetuloa mukaan rakentamaan ratkaisuja!

T: Emmi, Reetta, Mirva ja Jenna
Asumisen uudet tuulet maakuntien rajoilla -hanke

P.S. 

Tutustu asumisen kehittämisen materiaalipankkiin ennen tilaisuutta.